MENU
Ritmos subconscientes - koncert / spektakl
18 października 2024
19:00
20:30
Wróć do listy wydarzeń
MARITA_ALBAN_JUAREZ_foto Zuza Gąsiorowska.webp

Koncert zainauguruje planowany w księgarni PIW-u cykl prezentacji muzycznych inspirowanych literaturą.

„Ritmos Subconscientes” to zbiór utworów - głównie autorskich kompozycji muzyków zespołu Marity Albán Juárez, inspirowanych wątkami literackimi i pełnymi odniesień do fonosfery cortazarowskiego świata, a jednocześnie hołd dla argentyńskiego pisarza. W swoich dziełach Cortázar włączył jazz nie tylko jako temat, ale także jako styl, wykorzystując rytm i improwizację jako oś swojego pisania.

Wstęp na koncert jest wolny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rejestracja mailowa. W sprawie rezerwacji miejsc na koncert prosimy pisać na adres: sekretariat@piw.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wydarzenie będzie transmitowane online oraz zarejestrowane audiowizualnie i udostępnione w

elektronicznych kanałach komunikacji PIW.

Marita Albán Juárez - peruwiańsko-polska wokalistka, muzykolożka i liderka zespołu. Koncertuje w

Polsce i zagranicą w klubach i na festiwalach jazzowych. Znana jest także jako chopinolożka ˗ prezenterka filmów dokumentalnych m.in. (Efekt Chopina/Chopin Reloaded, BBCWorld, 2010) i programów TV o kulturze. W swoich tekstach, które znalazły się w programie koncertu podkreśla zaangażowanie feministyczne, antyrasistowskie.

We fragmentach, w których głos Cortazara przeplata się z improwizacjami instrumentalistów artyści świadomie akcentują wątki równościowe i antyrasistowskie tak istotne dla pisarza.

Zespół wystąpi w składzie: Marita Albán Juárez – śpiew, Łukasz Korybalski – trąbka, flugehorn, efekty, Shachar Elnatan – gitary, Andrzej Święs – kontrabas, gitara basowa, José Manuel Albán Juárez – perkusja, elektronika.

„Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU”.

Całkowity dochód ze sprzedaży książek w dniu koncertu, w księgarni stacjonarnej i internetowej, zostanie przekazany na pomoc ofiarom powodzi.

Zdjęcie: Zuza Gąsiorowska

José Manuel Albán Juárez

Jest niezwykle wszechstronnym muzykiem z gigantycznym dorobkiem. W 2003 roku dołączył do zespołu Maanam. Występował i nagrywał z takimi artystami jak Kora Jackowska, Krzesimir Dębski, Trio Andrzeja Jagodzińskiego, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Ewa Bem, Wojciech Waglewski, Zakopower, Łona i Webber, Fisz i Emade, Natural Dread Killaz, Ania Dąbrowska, Paulina Przybysz, Stańko/Smolik, Młynarski plays Młynarski, Novika czy Jimek. Wystąpił z towarzyszeniem wielu orkiestr – wśród nich są między innymi NOSPR, Sinfonia Varsovia, Aukso, Filharmonia Śląska, Polska Orkiestra Radiowa, Filharmonia Opolska, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, WDR Sinfonieorchester Köln i Konzerthausorchester Berlin. Bierze udział w eksperymentalnych projektach muzycznych, współpracując z DJ-ami i producentami muzycznymi, takimi jak unoumi, catz n dogz, Envee, Noon, FALCON1 czy DJ Twister. Obecnie związany z zespołami Łona, Webber & The Pimps, Marita Albán Juárez Quartet, Ten Typ Mes + Live Band, zespołem Antoniny Krzysztoń oraz z salsowym kolektywem SalsaCentral.

Andrzej Święs

Od lat jest jednym z najlepszych i najciekawszych basistów młodego pokolenia, występował m.in. z takimi gigantami jak Lee Konitz, Greg Osby, George Garzone, Karl Martin, Almqvist, Jacques Schwarz-Bard i wszystkimi mistrzami polskiego jazzu.

Na stałe współpracuje m.in. z: Kamil Piotrowicz Sextet, Maritą Alban Juárez, Martą Król, Kocin Kociński Trio oraz Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio, Krzysztof Dys Trio, Kasia Pietrzko Trio.

W swoim dorobku fonograficznym ma ponad pięćdziesiąt nagranych albumów jako sideman, większość z nich otrzymała nominacje do Nagrody Muzycznej Fryderyk. Ostatnio otrzymał Nagrodę Fryderyka za Album Roku Jazz - „Flying Lion”.

Łukasz Korybalski

Absolwent Wydziału Jazzu Szkoły Muzycznej w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Laureat licznych konkursów, m.in. Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2004 roku. Współpracował z czołowymi artystami polskiej sceny — Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, Andrzejem Smolikiem, Skubasem, Katarzyną Nosowską, Anią Dąbrowską oraz zespołami: „T.Love” i „Chłopcy kontra Basia”. Był dwukrotnie członkiem Męskie Granie Orkiestry. Jest autorem muzyki do filmów "Całe mnóstwo miłości" i "Siostry". W 2017 roku ukazała się jego autorska płyta CMM.

Shachar Elnatan

Wyjątkowy gitarzysta reprezentujący młodą izraelsko - nowojorską scenę jazzową. Gitarzysta, multi instrumentalista i kompozytor. Współpracował z takimi wybitnymi artystami jak Avishai Cohen, Eli Degibri, Jorge Rossy, Ravi Coltrane i wielu innych. Jego warszawski kwartet tworzą znakomici muzycy: pianista - Michał Tokaj, perkusista - Patryk Dobosz i basista - Inbar Elnatan. W 2016 roku wydał swój pierwszy album zatytułowany One Word – płyta powstała w wytwórni muzycznej Razdaz Recordz należącej do kontrabasisty - Avishai Cohen.