W ramach pasma literackiego towarzyszącego przeglądowi „Herzog. Wizjoner kina" prezentujemy tom „Nowel filmowych" Wernera Herzoga (Państwowy Instytut Wydawniczy), literackich wersji scenariuszy najdonioślejszych i najbardziej intrygujących filmów niemieckiego reżysera. To nieprzegadane, lakoniczne arcydziełka o jednostkach mierzących się ze światem, przekraczających siebie, pozbawione patosu traktaty o zagadce, jaką jest człowiek.
O napięciu między kinem a literaturą w twórczości Wernera Herzoga porozmawiają Piotr Paziński - pisarz, eseista, krytyk literacki i tłumacz oraz Krzysztof Stanisławski kulturoznawca, krytyk sztuki i filmu, niezależnym kuratorem wystaw i przeglądów filmowych i autorem monografii Herzoga.
15 grudnia (niedziela), Kino Muranów
Rozmowa odbędzie się po seansie filmu „Woyzek"
W dniu seansu będzie możliwość kupienia książek Wernera Herzoga w specjalnych festiwalowych cenach.
Gdy mowa o Wernerze Herzogu, zwykle pada słowo „wizjoner”. I rzeczywiście, jego śmiałe, a jednocześnie dociekliwe wizje świata i człowieka zajmują w historii kina miejsce wyjątkowe.
Zrealizowane przez twórcę w latach 1972–1981 filmy takie jak Aguirre, gniew boży, Zagadka Kaspara Hausera, Nosferatu wampir, Woyzeck oraz Fitzcarraldo to dzieła wybitne nie tylko z uwagi na rozmach realizacyjny czy maestrię reżyserską, lecz także na doskonałe zespolenie idei zawartych w scenariuszach z cielesnością aktorów – Klausa Kinskiego i Bruno S.
Przegląd tych pięciu filmów wraz z krótkimi wstępami w formie wykładów wideo przybliży sylwetkę reżysera, wprowadzi w tematykę jego dzieł, a także pozwoli osadzić je w szerszym kontekście kulturowym.
Projekt jest organizowany przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych oraz Goethe Instytut w Warszawie, a współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.